Ягідник на схилах

Кожне садівниче господарство – окремий цікавий кейс. І саме досвід, що складається з успіхів, помилок та роботи над ними, робить аматорів професіоналами, а початківців – практиками. Тому щороку учасники міжнародної конференції «Ягідництво і переробка. Технології та інновації» виїжджають у бізнестур вітчизняними підприємствами. 2020 року делегацію приймала компанія «Агро Буськ» – молоде й перспективне підприємство, що вирощує лохину високорослу, малину та хвойні декоративні рослини.


Історія компанії «Агро Буськ» розпочалася не з насаджень, а зі створення бренду, маркетингової стратегії та мережі збуту майбутнього врожаю. Ключовою особливістю господарства є рельєф і ґрунти. Плантації висаджені на схилах із суглинком, тож у догляді за ягідником є багато нюансів – від технології посадки й розробки системи поливу до обрізки.

Господарство розташоване в селі Дидятичі Мостиського району на Львівщині. Тут 5 років вирощують лохину, малину, туї та ялівці. Всього у підприємстві обробляють 65 гектарів землі, з них ягодами зайнято 20 гектарів, кожного року тут досаджують близько двох гектарів насаджень. Загалом бізнесплан розрахований на 40 гектарів ягідників.

– У нас була ідея вирощувати горіховий сад, але виявилося, що земля, яку ми мали в обробітку, для цього не підходить. Почали шукати іншу культуру. Бідні кислі ґрунти наштовхнули нас на думку висаджувати лохину високорослу, а для асортименту взяли малину, – розповідає керівник компанії «Агро Буськ» Олександр БАРБАНЮК.

САДЖАНЦІ IN VITRO АБО ЖИВЦЕВІ?

Для створення насаджень обрали класичні, провірені сорти, а саме: ранні – Дюк, Спартан; середньостиглі – Блю Голд, Блю Кроп; пізньостиглий Еліот, саджати який тільки планують. Співпрацювали з трьома різними постачальниками посадкового матеріалу. Перший – in vitro, його купували у вітчизняному розсаднику «Долина Агро». Потім випробували живцеві саджанці польської компанії Korfantyfarm, щоб з’ясувати, які краще пристосовані до місцевого мікроклімату.

За словами Олександра Барбанюка, живцевий саджанець сильніший, але потрібно досить довго чекати на розгалуження куща. Бували випадки, коли молоді пагони ламалися від сильних вітрів, котрі нерідко продувають місцеві пагорби. Саджанці in vitro кущаться краще, головне – обирати сильний, чистий від захворювань, правильно сформований посадковий матеріал і пильнувати за його вирощуванням на розсаднику. Для багатьох сортів лохини галуження досить важливе, щоб правильно сформувати кущ під майбутній врожай. Тож нові насадження в господарстві закладали також саджанцями in vitro від українського розсадника «Беррі Партнер».

– В цілому обидва методи розмноження садивного матеріалу мають право на існування, – ділиться власною думкою агроном-консультант компанії «Біохім Агро» Артур СІЖУК, котрий впроваджує у господарстві систему догляду та живлення рослин. – Більш важлива його якість, а саме чистота від захворювань, відповідність специфікації, сортова чистота тощо. Те саме стосується походження: в Україні можна купити якісний посадковий матеріал, нічим не гірший за польський і нідерландський. Особисто я схиляюсь до in vitro.

Наступного року в «Агро Буську» чекають першого промислового врожаю лохини. Малина ж нещодавно вступила в повне плодоношення, проте 2020 рік був дуже складний для неї. Через сильні дощі вона частково вимокла, почала хворіти, тому з 6 гектарів насаджень зібрали значно менше ягоди, ніж було заплановано. Незважаючи на це, якість була високою, тож пінетки і літніх, і ремонтантних сортів розліталися прямо з поля.

ОСОБЛИВОСТІ ПОСАДКИ ТА ДОГЛЯДУ

План насаджень потрібно продумувати на місці, виходячи з рельєфу. Важливо підбирати напрям рядків на схилі так, щоб це максимально дозволяло оптимізувати догляд за насадженнями, – радить з власного досвіду агроном-консультант. – Рельєф може впливати на підбір сорту для певної ділянки. Наприклад, якщо у вашій зоні спостерігається закономірність щодо затяжних опадів у період дозрівання певного сорту, варто його розмістити на більш рівній ділянці, що підвищить можливості оптимального догляду і збору. Здебільшого рядки розміщуються впоперек схилу. Але варто зважати на те, що пагорб зазвичай неідеальної форми, тож для кожної ділянки напрямок посадки рослин підбирається окремо. Обов’язково потрібно продумати, чи зможе туди заїхати техніка.

Виходячи з ґрунтово-кліматичних умов і економічних факторів, підбір складу субстратів у різних зонах може досить відрізнятись. До прийняття таких рішень потрібно залучати спеціалістів, щоб оптимізувати затрати і не допустити помилок при виборі матеріалів для вашої посадкової гряди.

У компанії «Агро Буськ» це відчули особливо гостро, оскільки при закладці перших ягідників допустилися помилок, котрі тепер поступово виправляють. Основні огріхи були допущені при виборі субстратів, кількості материнської породи в посадковій гряді, глибині розміщення гряд тощо.

Отримавши негативний, але досвід, на нових полях гряда робиться насипною, максимально піднятою, без заглиблення вниз. Це дозволяє дати кореневій системі кращі умови для розвитку й уникнути негативних процесів, що обумовлюють тяжкі, погано проникні ґрунти. Всі насадження у господарстві вкриті агротканиною та обладнані поливом із двома крапельними стрічками.

Якісна система краплинного зрошення дуже важлива для такої складної ділянки. Проєкт нетривіальний, враховуючи перепади висоти. Систему поливу й фертигації лохини для «Агро Буська» проєктувала і встановлювала вітчизняна компанія «ПрофПолив». На момент монтажу це була перша в Україні система такого типу – інноваційна й повністю автоматизована.

– Ці завдання, безумовно, підвищеної складності, вирішуються за допомогою багатофункціонального контролера, який керує системою зрошення і фертигацією, враховуючи специфічні потреби проєкту, – пояснює директор компанії «ПрофПолив» Вадим БОЙКО. – Система працює у режимі онлайн і надає повні звіти про виконані операції та їхні результати прямо на смартфон або комп’ютер. Дані дозволяють швидко і мобільно приймати зважені рішення щодо поливу, внесення добрив і захисту рослин навіть у віддаленому доступі.

Проєкт системи був прорахований відповідно до топографії місцевості, потреби у поливі та живленні із майбутньою перспективою розвитку підприємства. Але, за словами аграріїв, інвестиції були того варті: система працює безперебійно, забезпечує вчасний полив, підживлення та підкислення. Отож навіть для таких складних ділянок є рішення.

– Основні фактори, на які треба звертати особливу увагу при виборі ділянки для закладання ягідника, це її рельєф, ґрунти, доступність води, зручне розташування щодо інфраструктури та доступності робочої сили, – резюмує агроном-консультант. – Для лохини бажані легкі ґрунти, доступність води нормальної якості, рельєф – помірний схил. Створення насаджень на тяжких ґрунтах із допущенням помилок зсуває терміни виведення насаджень на планове плодоношення. Така ділянка не вибачає помилок, особливо на етапі підготовки до посадки. Для нових насаджень ми вже зробили високу гряду, збалансований субстрат, врахували всі деталі. Тож плануємо швидше вийти на якісне плодоношення.

РЕЛЬЄФ ПОЗНАЧАЄТЬСЯ І НА ТЕХНОЛОГІЯХ ЖИВЛЕННЯ ТА ЗАХИСТУ

Система живлення в господарстві побудована на основі розробок компанії «Біохім Агро»: у фертигацію використо- вуються комплексні добрива PROVENTUS. Доповнюють їх простими солями, зокрема це сульфат амонію, карбамід, монокалій фосфат тощо – все залежить від частини поля та показників ґрунту. Листкове живлення і частково захист здійснюється продуктами ТМ «Квантум».

– Потрібно підкреслити, що немає універсальних систем живлення і захисту, – наголошує агроном-консультант компанії «Біохім Агро» Артур Сіжук, – все будується на основі аналізів ґрунту і листків з урахуванням особливості ділянки. Наприклад, у понижених місцях, де є ймовірність застою води, вищий ризик виникнення фітофторозної гнилі коріння, тому варто включити в програму продукт Квантум Фітофос, який має в складі фосфіт. ТМ «Квантум» і ТМ «Провентус», ексклюзивним дилером яких є компанія «Біохім Агро», мають досить широку лінійку для корекції живлення багаторічних насаджень.

– Складність ділянки також проявляється у значній кількості місць, де необхідно проводити меліоративні заходи для відведення води. Під час сильних дощів на поле неможливо потрапити, тому потрібно уважно слідкувати за прогнозом погоди, щоб вчасно передбачити необхідні обробки і зробити корективи щодо препаратів. Для захисту рослин від хвороб і шкідників використовуються класичні препарати (з урахуванням того, чи це була плодоносна ділянка, чи вона тільки вступає в плодоношення). Здебільшого у господарстві зосереджуються на запобіганні проявам захворювань і появі шкідників. Також для захисту використовували повністю безпечний препарат Huwa san Tr50, який не має залишків і періоду очікуван- ня, тож його можна вносити по ягоді, – підсумовує агроном-консультант Артур Сіжук.

ОБРІЗКА ДЛЯ ФОРМУВАННЯ УРОЖАЮ

Ігор МАЗУР, керівник B&B Group, який консультує компанію «Агро Буськ», готовий поділитися лайфхаками обрізування лохини. Насадження господарства ще молоді, тому він продемонстрував методи обрізки щойно висадженої плантації та рослин декількох сезонів розвитку. З досвіду Ігоря Мазура, коли кущ висаджується, його надземна частина має бути співмірною із кореневою системою, тоді рослина не буде стресувати, активніше піде в ріст: – Найперше, я не рекомендую обрізувати лохину восени, навпаки, схиляюсь до зимової або ранньовесняної обрізки. В куща, правильно обрізаного після висадки, краще утворюються пагони заміщення зі сплячих бруньок нижче від кореневої шийки. Так ми маємо кращий прикореневий ріст для омолодження куща. Часто ягідівники не обрізають рослини після висадки, поспішають отримати перший врожай. На мою думку, це найпоширеніша помилка, яка гальмує розвиток плантації в майбутньому. Друга помилка – не обрізають кущі достатньо. Кілька років потім вони отримують, можливо, і більший врожай, але далі стикаються з проблемою, коли на 5–7-й рік потрібно вирізати для омолодження 2/3 куща, адже на старих пагонах більше зимують шкідники та патогени.

На дорослій плантації ягідівник радить не різати пагін на половині, а вирізати його повністю, щоб врожай формувався на комфортній для збирання висоті.

Прийоми обрізки залежать і від сорту. Блю Голд та Блю Кроп обрізаються інтенсивно, а до обрізки Дюка потрібно ставитися більш відповідально через його слабе пагоноутворення.

– Якщо ви хочете мати в основному ягоду товарного розміру, то традиційні сорти потрібно обрізати настільки, щоб середня врожайність не перевищувала 15 тонн з гектара, а в наших умовах, Львівщини, оптимальний урожай – 10–12 тонн. Якщо ж ви хочете отримати більший тон- наж, плодоносних пагонів слід залишати більше і матимете 16–20 тонн ягоди з гектара при хорошій агротехніці. Але отримати всю велику ягоду тоді не вдасться, – резюмує Ігор Мазур.

Для обрізки лохини він використовує обвідні секатори й сучкорізи. Якщо секатор, то професійний: він довговічний і ремонтопридатний. Під час майстер-класу використовувався секатор Felco 12 – інструмент середнього розміру з поворотною ручкою, який дозволяє економити до 30{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} зусиль під час роботи. Окрім того, Ігор Мазур користувався довгими сучкорізами від компанії Stafor. Це інструмент із гнучкою головою, завдяки якій зручніше працювати в кущі, та довжиною ручок – 0,8–1 м, щоб працівник не нагинався. Для того, аби зручно було працювати обома інструментами почергово і щоб секатор не загубився, у працівника на поясі обов’язково має бути кобура.

ПРАЦЮЮТЬ НАД РОЗВИТКОМ БРЕНДУ

Компанія підписала угоди з торговими мережами «Епіцентр», «Сільпо», «Рукавичка». Тут орієнтуються на свіжий ринок і з самого початку – на роботу не з ринками, а із супермаркетами. Для цього розробили власний бренд, логотип, правильне пакування. Встановили на полі холодильні камери на 10 тонн ягоди: в одній її швидко охолоджують, в іншій зберігають за температури 0 градусів. Без системного охолодження, каже директор підприємства, неможливо працювати з мережами.

На перспективу аграрії досаджують насадження лохини, задумуються над сортувальною лінією і варіантами переробки.

– Працювати тільки на свіжий ринок дуже важко в сучасних умовах. Нам усім треба йти в якусь переробку, однозначно. Продумувати продукти з доданою вартістю – джеми, наливки, чаї, щоб мати ширшу лінійку, подовжити термін зберігання продукції та збільшити прибуток. Страхувати себе шляхом диверсифікації бізнесу, – ділиться висновками Олександр Барбанюк.

ТЕХНОЛОГІЧНІ РІШЕННЯ ДЛЯ КОЖНОГО СВОЇ

Артур СІЖУК, технолог із вирощування ягідних культур, представник ТОВ «Біохім Агро» в Західному регіоні України

ТОВ «Біохім Агро» – структурна одиниця EFT Group. Основними напрямами нашої діяльності є технологічний супровід багаторічних насаджень за допомогою препаратів, які ми пропонуємо: фітогормонів, добрив, ЗЗР тощо.

Здійснюючи агротехнологічний супровід у господарствах Волинської, Львівської, Івано- Франківської та Рівненської областей, ми зіткнулися з різноманітними проблемами, які постають перед ягідівниками у процесі роботи.

Основна культура, яку вирощують компанії, що їх консультую, – чорниця високоросла (лохина). Однак підходи до її вирощування суттєво різняться, адже кожна зона має свої ґрунтово-кліматичні умови, доступність і якість води, а самі господарства, звертаючись за консультацією, дуже часто мають багато вже допущених помилок. Окремим ягідним компаніям ми надаємо широку консультаційну підтримку, іншим господарствам не тільки реалізуємо препарати, але й співпрацюємо із багатьма з них, забезпечуючи перед- і післяпродажний супровід.

Коли йдеться про живлення і захист від шкодочинних організмів, можна стверджувати, що готових рішень не існує. Для максимальної коректності та ефективності впровадження ефективних систем захисту і живлення необхідно враховувати результати аналізів ґрунту, листя, фітопатологію рослини та ґрунту, особливості гідрологічного режиму, рельєфу, віку насаджень тощо.

Головна перевага нашого підходу до співпраці – комплексний підхід і формування системи захисту і догляду на основі проблематики (різної в кожному господарстві), а не на основі календарного плану.

Детальніше про деякі продукти. Huwa San TR50 – потужний дезінфектор, який у полі допомагає боротися з грибковими і бактеріальними захворюваннями. Не має періоду очікування, тому може використовуватися в будь-який період вегетації і плодоношення. На мій погляд, найбільш доцільно його вносити після обрізки для дезінфекції зрізів та поверхонь, а також перед і під час збору.

Copper Field – мідьвмісний препарат, зареєстрований як добриво, однак добре себе зарекомендував як фунгіцид і бактерицид. Оптимальною для внесення є рання весна і період після збору. Добре себе зарекомендував у процесі введення рослин у зиму.

Фітофос – водночас забезпечує фосфорно-калійне живлення та значне зміцнення імунітету рослини за рахунок елементів фосфітної групи, що містяться у препараті.

Наведена схема не претендує на закономірність, а лише висвітлює основні тенденції в живленні й частково у захисті, на які потрібно звернути увагу при розробці вашого плану догляду.

Детально про дію та період використання цих препаратів можна дізнатися:

Артур Сіжук, +38 096 573 64 14,

artur.biochem.agro@gmail.com


Дарина ДУБИНКА • ««Ягідник»» №4 (20) грудень 2020