СВК «Ягідки»: на пульсі інновацій лохинового бізнесу

Новітній зразок автоматичної системи поливу ягідних плантацій можна побачити в Київській області, в селі Хмільна. Саме тамтешнє підприємство СВК «Ягідки» (торгова марка «BigBlue» organic blueberry farm (bigblue.com.ua) стало одним з перших лохинових господарств в Україні, де була встановлена автоматика найсучаснішого рівня. Поїздку на підприємство було організовано в рамках проекту міжнародної технічної допомоги ЄС «Формування підприємницького середовища для виробництва органічних ягід в транскордонних районах України і Білорусі».


Цікаво, що в минулому році обладнання, що дозволяє одночасно підключити до 600 га поля, запустило в Україні тільки одне господарство, у якого був не просто модуль, а цілий комплекс і програмного, і апаратного забезпечення. В цьому році ще кілька українських підприємств повністю або частково інсталювали такі ж пакетні рішення, як в СВК «Ягідки».

На початковий піщаний ґрунт в гряди вносять торф, з розрахунку 400 м3/га. Зверху в такій же пропорції висипають тріску (щепу) з тирсою. Потім грядоутворювач змішує все з піском і формує рівну, повністю однорідну структуру ґрунту для посадки лохини.

Вибір – Українські саджанці п’яти сортів лохини

Загальна площа лохинових плантацій в СВК «Ягідки» – 55 га. На даний момент новомодною ягодою засаджені 33,5 га, а в наступному році планується додати ще 10,5 га. Решту території господарства будуть займати об’єкти інфраструктури: гуртожитки, холодильники, дороги, насосна станція та інше.

СВК «Ягідки» – підприємство молоде: як юридична особа була зареєстрована в 2016 році, а вже 2018 рік став початком активної діяльності. Мета господарства – вирощування органічної лохини з «прицілом» на експорт. Пробні кущі цієї ягоди в дуже невеликому обсязі були посаджені в 2016-2017 роках, основна маса посадок припала на 2018 рік.

Зараз тут росте чотири сорти лохини: Дюк, Блюкроп, Чендлер, Нельсон. У планах – посадити 10 гектарів Еліота для вирощування в тунелях. Агрономи СВК «Ягідки» обирають саджанці тільки українського виробництва, виключно з лабораторії INVITRO.
Ні полякам, ні голландцям не довіряють.

Самостійно саджанці лохини вирощувати не планують. Як вважає керівництво компанії, для промислових насаджень купувати живцьовані саджанці і потім мати непрогнозований результат – занадто великий ризик. Тут розраховують отримувати хоча б 4 кг ягід з одного куща лохини на 5-6-й рік посадки – як в Польщі.

Підхід до вирощування органічної лохини – суворий, згідно нещодавно отриманому сертифікату «Органік Стандарт». У господарстві не використовують гербіциди, пестициди, азотовмісні хімічні добрива і т.д. Вся прополка тут – ручна. Підгодовують рослини препаратами на основі витяжки з крові тварин або перероблених морських водоростей.

Рослини в господарстві підгодовують препаратами на основі витяжки з крові тварин або перероблених морських водоростей.


Одного комплекту датчиків вистачає на п’ять гектарів

Гордість підприємства – бездротова система управління поливом і фертигації поля. Все обладнання – ізраїльської компанії TalGil. Управління гідравлічним клапаном – бездротове: за запитом він автоматично відкривається і закривається, ніякого ручного втручання. Яку задану команду подає система – той клапан або група клапанів відкривається, пропускаючи заданий обсяг води. Закривається так само.


  • Крапельне зрошення прокладено в два ряди на відстані 40 см. Між рядами кущів інтервал становить три метри, поле дуже рівне.
  • Кожен ряд розмічають згідно координатам, отриманим геодезистами зі супутників. Всі вони збережені в електронному вигляді, що дозволяє накладати їх на будь-які проекти, масштабувати за потребою.

Водонакопичувальний басейн, який також підключено до інтерфейсу автоматизації поливу.


До цієї системи підключаються аналогові датчики – цей прилад в режимі реального часу зчитує і показує дані по кислотності, вологості, засоленості і температурі ґрунту. Але, як відзначають в господарстві, з тензіометрами є одна проблема: якщо в Ізраїлі одного комплекту вистачає на 10 га, тому що всюди однорідний пісок, то в Україні на одному полі можна зіткнутися з різними ґрунтами. Тому, щоб отримати коректні дані, потрібно враховувати карту ґрунтів.

Якщо є потреба поливати тільки певну частину поля – можна поставити окремий комплект датчиків: він буде керувати обраною частиною плантації. Також потрібно враховувати топографію поля, щоб передбачити необхідність поливу. За допомогою цієї системи можна заощадити до 30{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} води і до 20-25{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} добрив. Для довідки: вартість одного комплекту датчиків – близько 2400 євро.


  • У майбутньому, коли кущі лохини підростуть, в господарстві планують використовувати маленькі садові трактора типу Т-25.
  • Зараз працює МТЗ-82 – поки він може проходити між рядами

На поле встановлені радіомодулі, що дозволяють керувати будь-яким елементом плантації на відстані до 5 км від насосної станції.


В накопичувачі вода прогрівається та очищується

Одна з багатьох помилок українських садівників – відсутність проміжного резервуара для води, що надходить зі свердловин. Вода не встигає прогрітися, і для рослин створюється постійний стрес. СВК «Ягідки» обладнаний водонакопичувальний басейн. У літню пору вода в ньому прогрівається до температури не менше 22 градусів і тільки після цього використовується для поливу.

Резервуар наповнюється з підземних джерел водопостачання, які також підключені до інтерфейсу автоматизації поливу, що дозволяє контролювати кількість води, що потрапляє у водойму, а потім – на поле. Враховується також кількість випарів.

У Поліському регіоні в воді багато заліза. Тому система була продумана так, що вода під великим тиском виходить з труб фонтаном, частина заліза окислюється і випадає в осад відразу, а частина – в процесі відстоювання води в басейні. Також на підприємстві встановлені системи фільтрації грубої, тонкої очистки та аерація.

Фертигаційний вузол системи дає можливість автоматично збільшувати або зменшувати, а також контролювати внесення маткових розчинів, за показниками pH і ЄС. Оскільки в даному регіоні показники pH у воді перевищують рекомендовані, даний вузол за завданням оператора вирівнює pH води в поле (c 7-7,5 – до 5-5,5). Зазвичай для цієї мети агрономи СВК «Ягідки» вибирають лимонну кислоту, агрономи інших підприємств – ортофосфорну, іноді – сірчану кислоту, проте вона не вирівнює pH до потрібного рівня.

В майбутньому планується встановити метеостанцію, яка допоможе підлаштуватися під систему автоматизації і дозволить порівнювати ще більше показників по випаровуванню, вологості та ін. Також в планах господарства – налагодити роботу двухтарифного лічильника електроенергії, адже зрошення проводиться не цілодобово. Отже – можна заощадити, працюючи за нічним тарифом.


Економити на фахівцю по фертигації – не можна

Системою можна управляти зі смартфона, ноутбука або ПК: включити полив, вимкнути, змішати, внести добрива. На полі біля кранових груп встановлено радіомодулі, що дозволяють керувати будь-яким елементом плантації на відстані до 5 км від насосної станції. Їх кількість поступово збільшують – в залежності від того, яку ділянку розвивають.

У СВК «Ягідки» впевнені: щоб бути конкурентоспроможними на європейському ринку, потрібно вкладати гроші не тільки в саджанці та підготовку ґрунту, але і в автоматизовані системи управління, щоб по можливості нівелювати людський фактор – один з найголовніших ризиків в фертигації.

Як підкреслює Олег НАУМЕНКО, керуючий партнер СВК «ЯГІДКИ»: потрібно пам’ятати і розуміти, що працівник, відповідальний за фертигацію, за добрива, – це ключовий співробітник. Людина з низькою відповідальністю, рівнем знань і зарплатою цією справою займатися не повинен – ​​як би не хотілося заощадити на суміщенні посад.


“Новітнє обладнання дозволяє аналізувати ризики”

Вадим БОЙКО,
керівник компанії «ПрофПолив»:
Істотний плюс обладнання TalGil – вміння аналізувати те, що відбувається в полі. У віддаленому доступі зберігається вся інформація про полив – є можливість зафіксувати в пам’яті комп’ютера події, що відбувалися рік, п’ять, десять років тому. Це дозволяє проаналізувати, наприклад, які місяці виявилися найбільш критичними по вологозабезпеченості, оцінити ризики і в результаті збільшити норму зрошення.

Один з головних елементів системи зрошення – автоматична станція фільтрації, яка надає
можливість очищати воду до рівня, рекомендованого заводом-виробником. З її допомогою продовжується термін служби обладнання для крапельного зрошення. Мало хто уважно ставиться до цього аспекту, і тому через 4-5 років після установки «краплі» частина користувачів стикається з такою проблемою: крапельниця не видає рекомендований, заданий заводом-виробником, водовилив. В результаті зменшується врожайність, деякі рослини взагалі гинуть.

В системі також передбачена автоматична промивка, яка контролює рівень забруднення фільтрів за допомогою вхідних і вихідних датчиків, які «бачать» відповідний тиск. Залежно від того, яке завдання промивання задає оператор, система промивається автоматично. Велика перевага даної автоматичної фільтраційної станції – систему поливу не треба зупиняти під час промивання. Є запасна колба – якщо один фільтруючий елемент промивається, інші працюють на систему зрошення, без зменшення тиску.

Попереднє очищення можливо і піщано-гравійним фільтром, що дає можливість прибрати до 45-55{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} найбільш великих механічних частинок.

У будь-якому випадку контрольним повинен бути або сітчастий, або дисковий фільтр. Якщо вода дуже брудна – піщано-гравійний дозволяє зменшити навантаження по забрудненню для дискового або сітчастого фільтрів. У СВК «Ягідки» використовують піщано-гравійний і дисковий фільтри очищення.

У СВК «Ягідки» представлено 80{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} всього обладнання, необхідного для сучасної, автоматизованої плантації ягідного підприємства


Олег Науменко:

«Кожні п’ять років ситуація в ягідному бізнесі істотно змінюється »

Про принципи роботи і стратегії розвитку СВК «Ягідки» розповідає Олег НАУМЕНКО, співвласник, керуючий партнер компанії.


СВК «ЯГІДКИ» орієнтується на країни на стабільну економікою

«Ягідник»: Олег Дмитрович, оцінюючи інвестиції в своє господарство (на даний момент – близько 30 тисяч євро на гектар з урахуванням закупівлі техніки) і зниження цін на лохину, які бачите перспективи розвитку голубічние справи?

Олег НАУМЕНКО: Ціна на лохину не падає, у неї є сезонні коливання. Наші колеги в цьому сезоні реалізовували цю ягоду в Україні за ціною близько 7,5-8,0 євро за кг в пікові моменти, і були реальні випадки, коли деякі «фермери» продавали свою ягоду за ціною 1,9 євро з ПДВ. Є фермери, які не вміють організувати збут або мають неякісний продукт, тому їм доводиться продавати лохину за $ 2-2,5. Це як раз і є той показник, на який журналісти звертають увагу, кажучи про зниження ціни.

«Ягідник»: А яку ціну покупець готовий платити за органічну лохину?

О.Н .: Закордонні оптові ціни на Сході (ряд арабських країн), Заході – від 5,5 до 12 євро за кг. І я не бачу, щоб ринок кудись падав.

Наше підприємство орієнтується не стільки на Європу, де велику конкуренцію створюють польські та голландські виробники, скільки на Саудівську Аравію, ОАЕ – країни зі стабільно зростаючою потужною економікою і відсутністю можливості виробляти свій аналогічний продукт. Ми зробили пробні кроки на цьому ринку, і він дав нам позитивний зворотний зв’язок.

Нещодавно провели зустрічі з двома лідируючими британськими мережами: їм теж цікава наша продукція. Але оскільки СВК «Ягідки» – підприємство молоде, ми поки не можемо забезпечити їм потрібний обсяг продукції, і наше завдання на 2019 рік – відвантажити пробні партії, обкатати логістику, упаковку, інші питання, які виникнуть в процесі поставок.

Олег НАУМЕНКО впевнений: тільки автоматизація і новий підхід в менеджменті дозволяють вийти на зовнішні ринки


Для отримання «Органік Стандарт» потрібна воля

«Ягідник»: Нещодавно ваше підприємство отримало сертифікат «Органік Стандарт». Що для цього потрібно і що це дає?

О.Н .: Перш за все «Органік стандарт» відкриває двері для зовсім іншої ніші на ринку збуту. Його отримання – це в першу чергу питання волі засновників підприємства (як і отримання Global GAP), все інше – справа прикладне. І треба не забувати, що «Органік Стандарт» неможливий без людей, які будуть його ефективно впроваджувати, в тому числі – органічних агрономів.

«Ягідник»: Відповідних фахівців складно знайти?

О.Н .: Їх дуже мало. В Україні агрономів хорошого рівня, що займаються органічною лохиною, можна перерахувати на пальцях однієї руки. З п’яти чоловік троє працюють в СВК «Ягідки». Ми їх самі шукали, ніяке агентство в цьому питанні не допоможе.

«Ягідник»: Землю для органічного виробництва довго шукали?

О.Н .: Для отримання «Органік Стандарт» потрібно поле, яке до посадки ягід не оброблялось жодними хімікатами певний період часу. Спочатку, коли ми купували цю землю, хотіли побудувати тут котеджне містечко. Але завдяки хвилі криз її ціна впала. Тому вирішили: треба щось посадити. Зробили аналіз кислотності, структури ґрунту. Виявилося, що на нашому полі кислотність ґрунту – від 4,5 до 5. І рішення прийшло саме собою.

Великому підприємству без автоматизації не обійтись

«Ягідник»: Скільки в Україні виробників звичайної і органічної лохини?

О.Н .: Якщо підсумувати всі господарства, які вирощують лохину, то їх площа близько 1,0-1,5 тис. га. У органічних виробників, думаю, буде максимум 300 га на всю країну. І 90{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} українських органічних господарств ніколи не вийдуть на експорт або великі поставки: у них немає ні земельної, ні матеріальної, ні технічної бази. Це локальні виробники, які мають від 0,5 до 5 га.

«Ягідник»: Наскільки дорожче вирощувати органічну лохину в порівнянні зі звичайною?

О.Н .: Можна сміливо вважати: один до трьох. Тому що на органічне виробництво працює значно більше людей: необхідна ручна праця, дорогі препарати, їх внесення відбувається іншим способом …

«Ягідник»: Ви з самого початку зробили ставку на супернове автоматичне обладнання?

О.Н .: Бюджет, який був початково закладений в наш бізнес-план, на даний момент ми перевищили в чотири рази, і судячи з усього – зупинятися на досягнутому не будемо. Спочатку покладалися на стандартні ручні системи, поширені в роботі в Україні.

Пропрацювали таким чином перший рік і зрозуміли, що для обслуговування мінімальних площ потрібна величезна кількість людей і їх ручна праця. В цьому випадку ніколи не буде точності в поданні добрив, в підтримці тиску в системі зрошення, не знатимемо, скільки води доходить до того чи іншого куща. Плюс різні нюанси, включаючи той факт, що люди повинні працювати позмінно, а це створює великі проблеми адміністративного та матеріального характеру.

Розумієте, якби ми орієнтувалися на ринок СНД, а не Заходу – стали б рядовим господарством з відсталими технологіями, низькою якістю продукту і слабкою продуктивністю, які працюють в ручному режимі на великий ринок СНД. Але, покинувши простори пострадянського простору, ми вийшли з тепличних умов і зіткнулися з жорсткою конкуренцією з боку польських, голландських, австрійських та інших виробників. А з ними змагатися дуже важко, оскільки вони вирощують лохину більш 25 років, а українці – не більше 10-ти (і істотним досвідом володіють всього пару господарств). Тому тільки автоматизація і новий підхід в менеджменті дозволяють вийти на зовнішні ринки і бути там конкурентоспроможними на прилавках супермаркетів, при цьому не віддаючи свій продукт за копійки.

«Ягідник»: Що порадите колегам: з якої цифри варто стартувати, щоб закупити гідне обладнання?

О.Н .: Якщо у господарства є від 10 гектарів землі і потенціал масштабування, вже варто думати про автоматизацію. Якщо площі менші і потенціалу масштабування земельних ділянок немає, обладнання буде дуже довго окупатися: скажімо, замість 5 – 10 років … Вартість, наприклад, центрального комп’ютера для зрошувальної системи не змінюється в залежності від того, працює він на 10 або 200 гектарів. Але чим більше площа плантацій – тим менше витрати на інфраструктуру на кожен новий гектар.

В Україні левову частку фірм «впарюють» обладнання

«Ягідник»: Чому вибрали ізраїльське обладнання?

О.Н .: Ізраїльтяни – лідери з автоматизованих систем поливу і фертигації. Вони вже більше 30 років вирощують сільгоспкультури в пустелі, по суті – на чистій гідропоніці … Їх досвід і обладнання – це вищий пілотаж. Американці частину обладнання купують у того ж виробника, що і ми. Достовірно відомо, що частина обладнання, яке використовується у європейських колег – від того ж виробника, але при попаданні в Європу воно проходить «ребрендинг» і продається як європейське.

А в Україні дуже багато недоброчесних підприємців, які не піклуються ні про своїх клієнтів, ні про свою репутацію – чесно вам кажу. Те, що пропонують більшість фірм в нашій країні, заточене тільки на одне: якомога дорожче продати автоматизовану систему, нехай навіть хорошу, навіть ізраїльську, але її тобі не зберуть,  не налаштують, не інсталюють. І твій персонал ніхто не навчить всім цим користуватися, тому що продавці самі не знають, як це робити. Так відбувається в кращому випадку, а в гіршому – продадуть вторсировину, куплену невідомо де, і по ціні ще дорожче ізраїльського.

Повірте, ми «сім раз відміряли, перш ніж відрізати», коли вибирали постачальника, інсталятора та інтегратора всіх систем. Відсівали всіх, хто не надає ні сервісу, ні обслуговування, ні навчання. І вже третій рік працюємо з компанією EFT Group (http://eftgroup.com.ua – ПрофПолив) – у нашого підприємства жодного нарікання. Якщо щось трапляється, бригада виїжджає протягом 24 годин: все відрегулює, запустить процес.

Важливо, щоб компанія-постачальник обладнання надавала не тільки сервіс, а й навчання персоналу


Працевлаштувати пару сотень тисяч осіб

«Ягідник»: Як оцінюєте перспективи українського агросектора?

О.Н .: В Україні відбувається садові революція. Я бачу що в яблучному, горіховому і ягідному секторі наша країна з кожним роком нарощує виробничі потужності, в деяких господарствах потроху зростає якість продукції. Думаю, в найближчі 3-5 років нас чекає дуже жорстка, зла конкуренція з нашими найближчими західними сусідами. Уже зараз піднімається питання обмеження транзиту або ввезення вітчизняних ягід і яблук на територію ЄС через територію Польщі.

У великих українських господарств – нове обладнання, нові сорти рослин, цікавих для ринку. А у наших найближчих сусідів стоїть обладнання 15-річної давності – гарне європейське, але вже старе (звичайно, я не можу стверджувати про все господарства сусідів, є і дуже потужні, і сучасні). Як і посадки, закладені за правилами 10-20-річної давності. Але ж кожні п’ять років ситуація в нашому бізнесі істотно змінюється: розробляють нові сорти, нові добрива, нові системи для їх внесення.

Наші конкуренти тримаються за рахунок того, що давно працюють на ринку, у них великий обсяг виробництва, і воно стандартизовано і уніфіковано. Але, за моїми спостереженнями, смакові якості української лохини в рази краще зарубіжних аналогів: при цьому розмір, форма ягід – приблизно такі ж.

Однак у нас сильно кульгає постобробка – що робити після збору ягоди? Навіть такий базовий модуль як холодильник – є далеко не у кожного українського господарства, що вже говорити про пакхауси або технологіях типу РГС і Смарт Фреш? А розвиватися непросто, тому що в Україні немає дешевих кредитів. Однак в цьому році держава дала реальну допомогу: компенсували частину витрат на саджанці. Нашій компанії гроші повернули в тому обсязі, на який ми подавали документи. Відповідально заявляю: ні копійки хабарів ми за це не заплатили! Це колосальний крок у розвитку.

Садівництво і ягідництво треба обов’язково підтримувати, адже це – реальний експорт, вливання валюти в країну, працевлаштування сотень тисяч працівників. На машинобудівному заводі, що генерує прибутку 100-200 млн. доларів на рік, може працювати 25 осіб. А в садівництві від ручної праці (особливо в органічному виробництві) ми піти не можемо. Наприклад, в 2019 році на СВК «Ягідки» працюватимуть до 80 людей, а в наступні роки – до 200. Одне відоме лохинове підприємство протягом п’яти місяців забезпечує робочими місцями майже 2 000 осіб! І це – тільки одне підприємство. А по Україні в цьому секторі можна працевлаштувати пару сотень тисяч наших співвітчизників – з нормальними, конкурентними зарплатами, з гідними умовами роботи – щоб люди не виїжджали за кордон.


«Ягідник» №4 (10) жовтень 2018