«Family Garden»: модель ягідного підприємства, орієнтованого на експорт

Найбільший в Україні виробник органічної лохини – компанія «Family Garden». Підприємство засноване відносно недавно – два роки тому, і займається виключно органічною продукцією. У «Family Garden» – 100{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} іноземних інвестицій. Від початку свого заснування компанія орієнтується на експорт, тому використовує і своєрідну модель управління підприємством, яка є дещо незвичною для України.


У 2017 році на Київщині були засаджені перші 50 га полів компанії «Family Garden»: 2 га жимолості, 5 га малини, решта – лохина. В 2018 році під лохину планували виділити 90 га, а
вийшло – 105. Загалом у розпорядженні компанії – 155 га насаджень цієї культури. Це одна з найбільших органічних плантацій лохини в Європі.

Компанія імпортувала всі саджанці для своїх полів і має повний пакет документів, що підтверджують їх якість. У 2017 році підприємство пройшло сертифікацію «Органік Стандарт» для отримання перехідного сертифіката, а в 2018-му продукція компанії була сертифікована повністю. У цьому ж році «Family Garden» із першого разу отримала сертифікацію Global G.A.P.

Про інноваційні рішення в управлінні компанією під час виступу на конференції Berry Drive 2018, організованій Асоціацією «Ягідництво України», розповів Іван ГРЕЧКІВСЬКИЙ, генеральний директор «Family Garden».


«Family Garden» – це одна з найбільших органічних плантацій лохини в Європі.

Цього року тут планують закладати нові площі під лохину, а також під деякі інші культури.


Закордонні інвестори справді вкладають гроші в Україну

– Якщо виробник експортує свою продукцію, заробляє валюту, він може розраховувати на отримання фінансування з-за кордону або в іноземній валюті від українських банків, за ставками набагато меншими, ніж у гривні. Це одна з багатьох причин, чому наша компанія орієнтується на експорт. Ми працюємо напряму з іноземними банками, майже не кредитуємося в Україні. До речі, іноземні інвестори справді вкладають гроші в Україну, і це не міф.

Існування нашої компанії – тому приклад. У вітчизняних підприємств є можливість отримати фінансування з-за кордону, якщо вони побудували прозору бізнес-модель. Концепція бізнесу «Family Garden» відрізняється, бо наша ідеологія – робота на експорт до країн ЄС та Швейцарії. У нас молода плантація, але ми в змозі забезпечити дуже серйозні об’єми продукції, тобто самі можемо обирати собі партнерів. Минулого року ми зібрали всього декілька тонн, але вже вибираємо між країнами – хто хоче наступного року отримати нашу продукцію.

За словами спікера, орієнтація на Захід дозволяє планувати бізнес на 2-5 років наперед.

– Ми працюємо проектно. Це означає, що закладання плантації на 50 гектарів – це був один проект, на 100 гектарів – другий проект. У нашому портфелі на 2019 рік є й інші проекти у сфері органічного сільського господарства: будемо закладати нові площі під лохину, а також під деякі інші культури, – додає керівник компанії. Також тут розглядають і проекти в інших сферах – не обов’язково в сільському господарстві.


Специфіка роботи з іноземними банками

Іван Гречківський розповідає, що увесь центральний офіс «Family Garden» – це понад 15 людей, котрі залучені у всіх проектах компанії. Із них – дев’ять менеджерів і четверо бухгалтерів, адже у роботі з іноземними банками є певна специфіка.

– Якщо компанія планує працювати на експорт, треба приготуватися до того, що всі документи повинні бути в два рази кращими, ніж ідеальні. Це дуже важка, кропітка робота, що вимагає досить серйозних ресурсів. До речі, в 2018 році ми вперше звернулися до програми державної компенсації садивного матеріалу, і я попередньо зважив необхідні для цього папери: ми подали цілий ящик документів…

Наші співробітники повністю працюють у Microsoft Project. Бачити загальну картину бізнесу допомагають графіки з усіма даними: кожна людина та одиниця техніки – це ресурс. Не тільки трактор, але і знаряддя, що чіпляється на цей трактор – теж ресурс. Це дозволяє ефективно планувати кількість робочих змін для працівників і наочно бачити відхилення від поставлених задач.

Компанія сама обирає собі партнерів – куди постачати продукцію


У «Family Garden» вирощують 12 сортів лохини, хоча ставку роблять на чотири основних. Це дозволяє отримувати врожаї з кінця червня до вересня.


До речі, якщо ваша мета – отримати фінансування від іноземних банків, Іван Гречківський радить мати на увазі, що там не сильно полюбляють програму 1С, із якою працює 99{b6e06176c12b3ec0980ae44340986d4d88afcdecd0fdf60a259651cfd639a56c} українських компаній. У цій системі можна заднім числом змінити будь-яку інформацію, і про це не залишиться жодної згадки. А це, звісно, недобре для аудиту і, відповідно, для банків, що фінансують бізнес.

Тому треба переходити на альтернативні рішення, які визнані всім міжнародним бізнесом, де так само є можливість редагувати дані, але про внесені зміни завжди залишиться згадка в системі. Також у центральному офісі компанії працює директор, який керує продажами та закупівлями, є також і окремий співробітник, який займається розвитком інфраструктури – він має досвід будівництва великих інфраструктурних об’єктів. Це важливо, бо компанія проектує власні камери охолодження та зберігання ягід у свіжому вигляді, сортувальні та пакувальні лінії, і планує розпочати їх будівництво в 2019 році, щоб завершити в 2020-му.

– У нас є відділ, який займається комунікаціями, є відділ маркетингу, є два проджект-менеджери, юридичний відділ. Приймаючи стратегічні рішення, ми звертаємося до консультантів, бо не можемо дозволити собі помилятися. При доборі сортів треба узгоджувати виробничий і торговельний процеси, – переконаний Іван Гречківський.

Незважаючи на те, що плантації досить молоді, компанія здатна забезпечити великі об’єми продукції.


На полі головний начальник – фарм-менеджер

На плантації «Family Garden» працює 6 менеджерів і понад 40 штатних робітників, а в пік сезону тут набирають до 170 постійних робітників, хоча врожаї ще досить невеликі. І це – не враховуючи підрядників, котрі прокладали на плантаціях систему зрошення, забезпечували земельні роботи тощо.

В цьому році на підприємстві планують розпочати будівництво власних камер охолодження та зберігання ягід.


Усі проекти «Family Garden» реалізуються на базі сучасних моделей управління, що забезпечують безперервне поліпшення всіх виробничих процесів


Ключова фігура на полі – фарм-менеджер. Це, фактично, операційний директор, який працює з середньою ланкою менеджменту на плантації, тобто з головним механіком, головним агрономом, завідувачем господарства, головним бригадиром, головним електриком, головним гідротехніком. Фарм-менеджер є керівником цих спеціалістів, знаходиться на постійному зв’язку з центральним офісом і забезпечує дотримання строків усіх робіт.

– Раніше на полі у нас було багато начальників, але поступово, на власному досвіді, ми прийшли саме до такої організаційної структури, – пояснює керівник підприємства. – У компанії щотижнево відбуваються дві наради – в офісі та на плантації. Ми вважаємо, що офісні працівники повинні знати, що відбувається на полі. Завдяки вибудованій структурі управління більшість проблем вирішується середньою ланкою. Тобто менеджери в офісі працюють над розвитком бізнесу, а якщо, скажімо, тракторист дозволив собі образити когось із працівників – це вирішується без втручання топ-менеджменту.

Минулоріч, на жаль, ми мали дуже негативний досвід співпраці з агрономом – довелося посеред сезону міняти спеціаліста. Отже, систему управління можна вважати ефективною, якщо будь-яку людину з команди можна замінити іншою, і структура буде добре працювати далі, без збоїв.


Найкращі працівники на ягідній плантації – місцеві мешканці

За словами генерального директора, проблем із кадрами в компанії поки що немає – поля знаходяться біля траси Вишгородського району Київської області, навколо – великі населені пункти, зокрема село Катюжанка, де мешкає 6 тисяч людей. Поки немає масового збору ягід – тут повністю забезпечені робочою силою. Але з 2019-2020 років планують будувати гуртожитки для майбутніх працівників із інших районів.

– Ми впевнені: найкраща робоча сила – це місцеве населення. Люди не хочуть переїжджати в пошуках роботи, і далеко не всюди в Україні є вакансії поруч із домом. Звичайно, наш найбільший конкурент – Польща, і не тільки в питаннях продажу продукції. Поляки починають усвідомлювати, що в Україні заробляти простіше, адже у нас робоча сила дешевша, а якість продукції така ж або навіть краща. Нещодавно я відвідав у наших польських колег плантацію органічної лохини площею понад 100 гектарів: у 2017 році до них приїхали 1000 людей, в 2018-му – 840, а в 2019 році, скоріш за все, приїде ще менше… Тому українські та польські роботодавці будуть серйозно конкурувати за українську робочу силу, – ділиться спостереженнями Іван Гречківський.

Для безпеки обирають охоронців за 300 км

В компанії дуже серйозно ставляться до безпеки. Як пояснює керівник «Family Garden», тут вирощують екологічно чисті ягоди, тому дуже важливо, щоб на плантації не було сторонніх – там мають знаходитися тільки ті, хто має на це право. Прийшовши на роботу, співробітники реєструються за допомогою карток, які дозволяють контролювати, скільки годин кожен із них пропрацював у полі.

– На своїх плантаціях ми встановили 32 відеокамери – можемо перевірити, скажімо, що відбувалося на певній ділянці два чи три тижні тому. Ці відеокамери повністю автоматизовані та мають 360-градусний кут огляду. Зайшовши у систему, їх записи можна переглядати навіть на мобільному телефоні. До речі, місцевих охоронців на роботу ми не приймаємо. Безпечність ваших полів гарантує охоронна структура на аутсорсингу – це принципова позиція. Згідно з договором із цією компанією, охоронці не можуть бути місцевими і не повинні проживати в радіусі 300 км від наших плантацій. До того ж, у нас постійно проходить ротація охоронців.

Перша медична допомога та біотуалети

На полях прогресивної компанії працює і окрема санітарно-гігієнічна бригада. Тут впевнені: уміння надати першу медичну допомогу – обов’язкове для тих, хто працює на плантаціях, адже слід знати, як поводити себе в екстремальних ситуаціях. Якщо на підприємстві впроваджена система Global G.A.P., це означає, що на полі обов’язково повинні бути люди, котрі пройшли спеціальні тренінги, де вчать запобіганню екстремальним ситуаціям, і їх кількість розрахована на певну кількість співробітників. До речі, згідно з Global G.A.P. та «Органік Стандарт», біотуалети на полі повинні знаходитися на відстані максимум 500 метрів один від одного, прибиральники зобов’язані розписуватися у відомостях та зазначати час обробки. І таке прибирання відбувається у всіх приміщеннях, що знаходяться на об’єкті.

Головна мотивація – розуміти, куди рухається команда

Важливе правило успіху – постійно спілкуватися з командою та створювати пристойні умови роботи для своїх працівників, впевнений Іван Гречківський, – і це не тільки зарплата, її індексація та премії.

– Наприклад, хорошого менеджера лише зарплатою зацікавити працювати у вашій компанії – нереально. Фахівцям потрібно розуміти своє місце в системі, мати якісь серйозні досягнення. Не можна працювати цілий рік і не бачити результату. Усі робітники повинні розуміти, куди ми рухаємося.


Надійна інвестиція для довгострокових цілей – трактори
На полях «Family Garden» працює 12 одиниць техніки. Це забагато для обслуговування існуючих площ, але дуже мало для посадки 100 гектарів за рік.
Вся техніка – це довгострокова інвестиція, оскільки знадобиться і для реалізації
наступних проектів.


Украй необхідним є розвиток спеціалістів – особливо фахівців вищих ланок. Велике значення має можливість постійного підвищення своєї кваліфікації. І для управлінців, і для тих, хто працює на полі, важливе членство у професійних асоціаціях – це Американська торговельна палата в Україні, Європейська Бізнес Асоціація. Члени цих структур отримують можливість безкоштовних тренінгів, можуть навчатися на безкоштовних курсах англійської мови, юриспруденції тощо. До речі, наша компанія також є членом українських професійних об’єднань, зокрема Асоціації ягідництва України, що багато робить для розвитку бізнесу, та «Укрсадпрому».

Людина має відчувати себе частинкою команди. Усі робітники, котрі працюють у «Family Garden», мають можливість поговорити з керівництвом компанії про будь-які проблеми. Прозорість і чесність у стосунках із працівниками у будь-яких питаннях – запорука довіри та успіху. За потреби ми допомагаємо, і люди це цінують. А ми пишаємося тим, що змогли допомогти, – додає керівник компанії.

Крім цього, Іван Гречківський відзначає ще один інструмент, що дуже мотивує робітників. Це податки в громаду. Якщо раніше люди не відчували впливу бізнесу на своє середовище, то податки до місцевого бюджету змінили ставлення до «Family Garden» із боку місцевої громади.


Вадим БОЙКО, директор компанії «ПрофПолив»:

«Головна перевага «Family Garden» – у запровадженні інноваційної системи контролю та моніторингу 24/7 на полях лохини»

– Наша компанія облаштовувала на плантаціях лохини «Family Garden» систему зрошення, систему автоматизації та фертигації. Ми розробили цей проект із урахуванням карти ґрунтів, ландшафту, кліматичних особливостей та рівня ґрунтових вод. На полях виробника встановлена система фільтрації від компанії Azud та багаторічна краплинна трубка з компенсацією тиску від компанії Eurodrip. Що стосується системи автоматизації, то тут було встановлено інноваційне обладнання з можливістю керування через віддалений доступ від компанії TALGIL.

Без перебільшення, «Family Garden» упровадила найпрогресивнішу систему автоматизації та фертигації з-поміж представлених на ринку України. В даній системі застосовані датчики контролю вологості, датчик показника EC та температури ґрунту, автоматичний фертигаційний вузол із контролем EС та pH, що дає можливість безперервно контролювати характеристики води для поливу та змінювати їх залежно від завдань від технолога або агронома. Клапани системи управління, що знаходяться на полі, працюють в автоматичному режимі та керуються через віддалений доступ контролером DREAM2 від компанії TALGIL.

На полях «Family Garden встановлена інноваційна система автоматизаії з можливістю керування через віддалений доступ.


Спеціалісти «Family Garden» можуть бачити, що відбувається на плантаціях, завдяки метеостанції компанії DAVIS, яка повністю інтегрована у систему автоматизації TALGIL. Завдяки цій системі моніторингу є можливість цілодобово в режимі он-лайн контролювати погодні по-казники, як-от: температура повітря, інтенсивність опадів та випаровування, рівень ультрафіолетового випромінювання, точка роси, що допомагає вчасно застосовувати антизаморозкові системи. Це дає можливість агрономам та гідротехнікам приймати зважені та своєчасні рішення в тих чи інших ситуаціях. Система автоматизації TALGIL дає можливість збирати та опрацьовувати статистичні дані про споживання води і добрив за кранами, ділянками тощо. Так, агроном може проаналізувати необхідність поливу плантації: яку кількість поживних речовин потребують рослини та коли саме.

Завдяки системі TALGIL можна проаналізувати необхідність поливу плантації та кількість поживних речовин, яку потребують рослини.

Датчики системи дають можливість безперервно контролювати характеристики води для поливу та змінювати їх.


Перший проект із такою високотехнологічною системою в Україні було реалізовано два роки тому на плантаціях лохини. Минулого року ми встановили в Україні сім таких систем, як на ягідних плантаціях, так і в садівництві. Але саме у «Family Garden» максимально використали можливості цієї системи, розкрили її потенціал не тільки увімкненням-вимкненням клапанів і внесенням добрив, але й змогли суттєво оптимізувати власні витрати часу та ресурсів.

Метеостанція компанії DAVIS повністю інтегрована у систему автоматизації TALGIL


Мабуть, у році, що минув, ця компанія була єдиною, хто максимально широко використав потенціал системи автоматизації. Як правило, в інших господарствах на ці інновації не вистачає ресурсів – тому існує практика просто встановлювати базові системи на перспективу, щоб розвивати їх, коли на це з’являться кошти. На жаль, на полях багатьох українських компаній, що вирощують лохину, немає навіть автоматичних базових систем, не кажучи вже про такі високоінноваційні.


«Ягідник» №1 (12) лютий 2019